۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1396/01/28 طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي است/ اين طرح نه  تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است
طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي است/ اين طرح نه تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است
شهيندخت مولاوردي در همايش مددكاري اجتماعي و مداراي اجتماعي درباره مداراي اجتماعي و نقش آن در پيشگيري از خشونت هاي خانوادگي، با بيان اينكه تاب آوري روي ديگر مداراي اجتماعي و از راهكارهاي شناخته شده در ترميم و ترويج آرامش و پيشگيري از خشونت در جامعه است، گفت: طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي بوده و ضروري است خانواده ها در برابر تكانه هاي دروني و آسيب هاي اجتماعي مقاوم شوند.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: از اين طرح در استان هاي كشور استقبال شده است و طبق گزارش هاي اوليه و با بهره گيري از ظرفيت هاي محلي و سازمان هاي مردم نهاد بتوانيم در جهت ترويج مدارا، بالابردن آستانه تحمل و كاهش نزاع ها و خشونت ها قدم برداريم.
مولاوردي با تاكيد براينكه طرح ملي تاب آوري اجتماعي نه تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است، گفت:اجراي اين طرح تمريني براي برنامه ريزي مشاركتي بوده كه رويكرد مهم دولت تدبير و اميد است و اين نوع برنامه ريزي، از مردم، براي مردم و با مردم است كه به جاي نظاره گر بودن، شريك برنامه ها خواهند شد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده با اشاره به انتخابات مهم پيش رو و اهميت "مداراي سياسي" در اين زمينه ، اظهار داشت: متاسفانه مداراي سياسي جايگاه مناسبي در كشور ندارد و نياز است كه اين مفهوم جاي خود را در جامعه باز كند و تعهد به شناخت، احترام، مشاركت، گفت و گو و تفاهم با ديگراني كه متفاوت و حتي متضاد با ما مي انديشند، ضروري است كه اين امر به توسعه حقوق شهروندي كمك مي كند.
مولاوردي ابراز اميدواري كرد، با انعقاد تفاهم نامه هاي معاونت زنان و خانواده با نهادها و دستگاه هاي ذيربط و همچنين برگزاري همايش هايي كه در حساس سازي و جلب مشاركت حداكثري نسبت به رفع مشكلات در اين بخش ياري كننده هستند، جامعه ايراني با آستانه تحمل بالا، اتكا به آموزه هاي اسلامي و فرهنگ غني ايراني به پيشرفت لازم برسد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده در ابتداي سخنان خود گفت: روز ميلاد امام علي (ع) به حق روز مددكاري اجتماعي نامگذاري شده است و بشر امروزي بيش از گذشته به مدارا نياز دارد و اين امر از آموزه هاي مهم اسلامي است.
مولاوردي با اشاره به تعريف سازمان بين المللي يونسكو از تعريف مدارا و جهت گيري اين مفهوم به بخش هاي گوناگون يك نظام اجتماعي از جمله فرهنگ، سياست و اجتماع، در تبيين اين مفاهيم اظهارداشت: مداراي فرهنگي در جامعه ايراني به دليل اساسي اهميت ويژه اي دارد، اول اينكه ايران متاثر از فرآيند نوسازي بوده و پديده هايي همچون مهاجرت و ظهور رسانه ها در ايران شدت گرفته است كه پراكندگي و گستردگي عقايد، رفتارها، آداب و رسوم و خلق و خوها را به همراه داشته كه از اين رو مدارا بويژه در بعد فرهنگي حائز اهميت است.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنين ايران به لحاظ تاريخي داراي اقوام، فرهنگ ها، خرده فرهنگ ها و زبان هاي گوناگون است كه به تبع آن مداراي فرهنگي اهميت مي يابد و از اين منظر مداراي فرهنگي بستر مهمي براي مداراي سياسي و اجتماعي است.
مولاوردي در تبيين مداراي اجتماعي افزود: پذيرش و ترويج اين نوع مدارا مي تواند به عنصر مهمي در تسري صلح و آرامش در حيات جوامع باشد كه مداراي اجتماعي، تقاضاهاي هر يك از اعضاي جامعه براي برخورد خوب با ديگر اعضاي جامعه در محيط هاي اجتماعي و عمومي است؛ با پذيرش تفاوت هاي هر شخصي كه در جامعه زندگي مي كند.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده تاكيد كرد: اگر گروه هاي مختلف عقايد متعارضي در زمينه اخلاقي، سياسي و مذهبي داشته باشند و هيچ جايگزيني براي زندگي كنار هم نيابند، بخش عظيمي از سرمايه اجتماعي يك جامعه در كشاكش درگيري ها به هدر خواهد رفت و در اينجا است كه نقطه اتصال بين مدارا و مدد كار رخ مي نمايد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده تصريح كرد: مددكاري كه حرفه اي مبتني بر ارزش ، اصول و مهارت ها است ، همواره در قامت تسهيلگر اجتماعي درصدد كاهش درد يا پيشگيري از بروز انواع ناملايمتي ها رواني و اجتماعي براي افراد شناخته شده است كه مي تواند با ورود به هنگام و مداخله در عرصه مدارا آموزي ايفاي نقش كند.
تعداد بازدید: 17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal