۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1396/01/28 طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي است/ اين طرح نه  تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است
طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي است/ اين طرح نه تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است
شهيندخت مولاوردي در همايش مددكاري اجتماعي و مداراي اجتماعي درباره مداراي اجتماعي و نقش آن در پيشگيري از خشونت هاي خانوادگي، با بيان اينكه تاب آوري روي ديگر مداراي اجتماعي و از راهكارهاي شناخته شده در ترميم و ترويج آرامش و پيشگيري از خشونت در جامعه است، گفت: طرح ملي تاب آوري اجتماعي، مدل اجتماعي اقتصاد مقاومتي بوده و ضروري است خانواده ها در برابر تكانه هاي دروني و آسيب هاي اجتماعي مقاوم شوند.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: از اين طرح در استان هاي كشور استقبال شده است و طبق گزارش هاي اوليه و با بهره گيري از ظرفيت هاي محلي و سازمان هاي مردم نهاد بتوانيم در جهت ترويج مدارا، بالابردن آستانه تحمل و كاهش نزاع ها و خشونت ها قدم برداريم.
مولاوردي با تاكيد براينكه طرح ملي تاب آوري اجتماعي نه تنها براي زنان بلكه براي تمامي اعضاي خانواده ها طراحي شده است، گفت:اجراي اين طرح تمريني براي برنامه ريزي مشاركتي بوده كه رويكرد مهم دولت تدبير و اميد است و اين نوع برنامه ريزي، از مردم، براي مردم و با مردم است كه به جاي نظاره گر بودن، شريك برنامه ها خواهند شد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده با اشاره به انتخابات مهم پيش رو و اهميت "مداراي سياسي" در اين زمينه ، اظهار داشت: متاسفانه مداراي سياسي جايگاه مناسبي در كشور ندارد و نياز است كه اين مفهوم جاي خود را در جامعه باز كند و تعهد به شناخت، احترام، مشاركت، گفت و گو و تفاهم با ديگراني كه متفاوت و حتي متضاد با ما مي انديشند، ضروري است كه اين امر به توسعه حقوق شهروندي كمك مي كند.
مولاوردي ابراز اميدواري كرد، با انعقاد تفاهم نامه هاي معاونت زنان و خانواده با نهادها و دستگاه هاي ذيربط و همچنين برگزاري همايش هايي كه در حساس سازي و جلب مشاركت حداكثري نسبت به رفع مشكلات در اين بخش ياري كننده هستند، جامعه ايراني با آستانه تحمل بالا، اتكا به آموزه هاي اسلامي و فرهنگ غني ايراني به پيشرفت لازم برسد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده در ابتداي سخنان خود گفت: روز ميلاد امام علي (ع) به حق روز مددكاري اجتماعي نامگذاري شده است و بشر امروزي بيش از گذشته به مدارا نياز دارد و اين امر از آموزه هاي مهم اسلامي است.
مولاوردي با اشاره به تعريف سازمان بين المللي يونسكو از تعريف مدارا و جهت گيري اين مفهوم به بخش هاي گوناگون يك نظام اجتماعي از جمله فرهنگ، سياست و اجتماع، در تبيين اين مفاهيم اظهارداشت: مداراي فرهنگي در جامعه ايراني به دليل اساسي اهميت ويژه اي دارد، اول اينكه ايران متاثر از فرآيند نوسازي بوده و پديده هايي همچون مهاجرت و ظهور رسانه ها در ايران شدت گرفته است كه پراكندگي و گستردگي عقايد، رفتارها، آداب و رسوم و خلق و خوها را به همراه داشته كه از اين رو مدارا بويژه در بعد فرهنگي حائز اهميت است.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنين ايران به لحاظ تاريخي داراي اقوام، فرهنگ ها، خرده فرهنگ ها و زبان هاي گوناگون است كه به تبع آن مداراي فرهنگي اهميت مي يابد و از اين منظر مداراي فرهنگي بستر مهمي براي مداراي سياسي و اجتماعي است.
مولاوردي در تبيين مداراي اجتماعي افزود: پذيرش و ترويج اين نوع مدارا مي تواند به عنصر مهمي در تسري صلح و آرامش در حيات جوامع باشد كه مداراي اجتماعي، تقاضاهاي هر يك از اعضاي جامعه براي برخورد خوب با ديگر اعضاي جامعه در محيط هاي اجتماعي و عمومي است؛ با پذيرش تفاوت هاي هر شخصي كه در جامعه زندگي مي كند.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده تاكيد كرد: اگر گروه هاي مختلف عقايد متعارضي در زمينه اخلاقي، سياسي و مذهبي داشته باشند و هيچ جايگزيني براي زندگي كنار هم نيابند، بخش عظيمي از سرمايه اجتماعي يك جامعه در كشاكش درگيري ها به هدر خواهد رفت و در اينجا است كه نقطه اتصال بين مدارا و مدد كار رخ مي نمايد.
معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده تصريح كرد: مددكاري كه حرفه اي مبتني بر ارزش ، اصول و مهارت ها است ، همواره در قامت تسهيلگر اجتماعي درصدد كاهش درد يا پيشگيري از بروز انواع ناملايمتي ها رواني و اجتماعي براي افراد شناخته شده است كه مي تواند با ورود به هنگام و مداخله در عرصه مدارا آموزي ايفاي نقش كند.
تعداد بازدید: 9
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal