۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1395/12/23 تاب آوري چيزي نيست كه داشتن آن خوب باشد، تاب آوري ضرورت است
تاب آوري چيزي نيست كه داشتن آن خوب باشد، تاب آوري ضرورت است
جلسه توجيهي طرح توان¬افزايي و ارتقاي تاب آوري اجتماعي زنان و خانواده با حضور جناب آقاي دكتر احمد خامسان عضو هيئت علمي دانشگاه بيرجند و 20 نفر از اعضاي سمن¬ها و مراكز مشاوره استان تشكيل شد. در اين جلسه به معرفي طرح و فرايند اجراي آن در سال آتي پرداخته شد.
دكتر خامسان گزارشي را در مورد وضعيت آسيب هاي اجتماعي در استان ارائه داد و به نتايج همايش آسيب هاي اجتماعي خانواده كه در خرداد ماه سال 1393 برگزار شد، اشاره كرد.
عضو هيئت علمي دانشگاه بيرجند بيان داشت : سرمايه گذاري در تاب آوري فرصت است. افزايش قدرت مقابله ، تسهيل در بازيابي ساختار و رفتارهاي اجتماعي آسيب ديده و تسهيل در بهبود پذيري ، مأموريت ذاتي تاب آوري اجتماعي است.
دكتر خامسان افزود: چنانچه تاب آوري را مترادف با انعطاف ¬پذيري بدانيم ، جامعه و يا سازمان برخوردار از آن داراي قدرت مداومي در مواجهه با تغييرات و تطبيق با نيازهاي جديد خويش است . مقدار چالشي را كه يك سازمان و يا جامعه مي تواند مديريت ، كنترل و يا تحمل نمايد بدون اينكه به عملكرد آن خدشه اي وارد شود شايد به گونه¬اي تاب آوري آن اجتماع يا سازمان را نمايندگي كند.
وي اظهار داشت: البته قدرت واكنش و بهبود پذيري يا تطابق و برگشت پذيري به زمان قبل از آسيب و يا پس از سوانح و بلاياي طبيعي علاوه بر برخورداري از دانش مديريت بحران ، وابسته و منوط به قدرت تاب آوري است.
وي بيان داشت : براي مواجهه كارآمد با تغييرات اجتماعي ، اقتصادي ، آشفتگي و آسيب هاي اجتماعي برخورداري از تاب آوري ضرورت است كه مي تواند شامل خودسازماندهي ، تحمل و حفظ شايستگي ها در شرايط سخت و در نهايت توانايي ترميم و برگشت پذيري مشاهده و اعمال گردند . در اين معنا درخواهيم يافت كه تاب آوري اجتماعي قدرت پيش بيني و برنامه ريزي براي آينده را افزايش خواهد داد .
دكتر خامسان اذعان داشت: در هرحال در تاب آوري جوامع به ميزان برخورداري و رشد اقتصادي، حفظ و توسعه سرمايه¬هاي اجتماعي، ميزان دانش و اطلاعات و برخورداري از ارتباطات و انسجام اجتماعي توجهات ويژه صورت گرفته است. 
تعداد بازدید: 60
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal