۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور بانوان و خانواده دفتر بانوان و خانواده
صفحه اصلی
1395/12/23 تاب آوري چيزي نيست كه داشتن آن خوب باشد، تاب آوري ضرورت است
تاب آوري چيزي نيست كه داشتن آن خوب باشد، تاب آوري ضرورت است
جلسه توجيهي طرح توان¬افزايي و ارتقاي تاب آوري اجتماعي زنان و خانواده با حضور جناب آقاي دكتر احمد خامسان عضو هيئت علمي دانشگاه بيرجند و 20 نفر از اعضاي سمن¬ها و مراكز مشاوره استان تشكيل شد. در اين جلسه به معرفي طرح و فرايند اجراي آن در سال آتي پرداخته شد.
دكتر خامسان گزارشي را در مورد وضعيت آسيب هاي اجتماعي در استان ارائه داد و به نتايج همايش آسيب هاي اجتماعي خانواده كه در خرداد ماه سال 1393 برگزار شد، اشاره كرد.
عضو هيئت علمي دانشگاه بيرجند بيان داشت : سرمايه گذاري در تاب آوري فرصت است. افزايش قدرت مقابله ، تسهيل در بازيابي ساختار و رفتارهاي اجتماعي آسيب ديده و تسهيل در بهبود پذيري ، مأموريت ذاتي تاب آوري اجتماعي است.
دكتر خامسان افزود: چنانچه تاب آوري را مترادف با انعطاف ¬پذيري بدانيم ، جامعه و يا سازمان برخوردار از آن داراي قدرت مداومي در مواجهه با تغييرات و تطبيق با نيازهاي جديد خويش است . مقدار چالشي را كه يك سازمان و يا جامعه مي تواند مديريت ، كنترل و يا تحمل نمايد بدون اينكه به عملكرد آن خدشه اي وارد شود شايد به گونه¬اي تاب آوري آن اجتماع يا سازمان را نمايندگي كند.
وي اظهار داشت: البته قدرت واكنش و بهبود پذيري يا تطابق و برگشت پذيري به زمان قبل از آسيب و يا پس از سوانح و بلاياي طبيعي علاوه بر برخورداري از دانش مديريت بحران ، وابسته و منوط به قدرت تاب آوري است.
وي بيان داشت : براي مواجهه كارآمد با تغييرات اجتماعي ، اقتصادي ، آشفتگي و آسيب هاي اجتماعي برخورداري از تاب آوري ضرورت است كه مي تواند شامل خودسازماندهي ، تحمل و حفظ شايستگي ها در شرايط سخت و در نهايت توانايي ترميم و برگشت پذيري مشاهده و اعمال گردند . در اين معنا درخواهيم يافت كه تاب آوري اجتماعي قدرت پيش بيني و برنامه ريزي براي آينده را افزايش خواهد داد .
دكتر خامسان اذعان داشت: در هرحال در تاب آوري جوامع به ميزان برخورداري و رشد اقتصادي، حفظ و توسعه سرمايه¬هاي اجتماعي، ميزان دانش و اطلاعات و برخورداري از ارتباطات و انسجام اجتماعي توجهات ويژه صورت گرفته است. 
تعداد بازدید: 50
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal